EDİRNE’DE GEZİLECEK YERLER

vecibeleri de yerine getirebileceğiniz tarihi bir mekandır Edirne. Burada tarihi abidevi camilerde iki rekat namaz kılabilirsiniz ya da lezzetli ve tadına doyulamaz yemeklerin tadına varabilirsiniz. Tava ciğer buna örnek gösterilebilir. Aynı zamanda peynir helvası ve tatlı mı tatlı kavala kurabiyesi buna bir örnektir. Hayvanları seviyorsanız ve doğadan hoşlanıyorsanız Arslan Bahçe’de at binebilirsiniz. Aynı zamanda Av Köşkü’nde doğal ortamda çay içebilirsiniz.
Edirne’de Gezilecek Tarihi Yerler
Hedef, camilerdir. İmparatorluk şehrinin özü, mensubu olduğu dinin ibadethanelerinde hissedilir. Eski Edirne’de ilk durağımız, Selimiye’dir. Selimiye tüm ihtişamıyla şehrin her yerinden görülebilecek devasa büyüklüğüyle bizi kendisine çağırmaktadır. Selimiye, türlü hikayelerle doludur. Ancak, büyüklüğü içerisine girildiğinde daha da anlaşılır. Nitekim, Selimiye’nin önüne muhteşem mimarının heykeli dikilmiştir. Bizce, heykele gerek yoktur. Zaten Selimiye, Mimar Sinan’ın koca bir heykelidir. İslam medeniyetinin ruhunu yansıtan bir eserdir Selimiye.
Üç Şerefeli Cami de, devasa bir mimari yapı olarak karşımıza çıkar. Eski Cami, Edirne’yi insanın inancıyla mimarinin kesiştiği noktalardan biridir.
Darü’l-Hadis Cami’i de, küçük bir cami olmasına rağmen, avlusundaki peyzajla, verdiği o manevi ruhla insanın inancıyla estetik bir bütün oluşturacağını bize daha net anlatır.
Sağlık Müzesi, insanın hayatında bir kez görmesi gereken yerlerden biridir. Ortaçağ karanlığında Batı ruhsal sağlığı bozuk olanları zincire vururken; Osmanlı devletinde, hastalar musiki ile şifa bulurlarmış. Her makamın bir hastalığa şifa olduğu inanılırmış. Her burcun bir makamı varmış ve o müzik ona iyi gelirmiş. Adnan Çoban bir kitabında bu konuyu güzelce anlatmaktadır.
Edirne’de Gezilecek Modern Yerler
İlim yuvası Edirne bizim için vazgeçilmez şehirlerdendir. Güzel Edirne de bu şehirlerden biridir. Bir ilim yuvasıyla karşılar bizi. Trakya Üniversitesi, bendenizin de görevli olduğu okul, “Merhaba!” der şehrini ziyaret edenlere. Gerçek bir ilim yuvasıdır. Eşsiz derece güzel bir eğitim verilmektedir. Bu fırsatı değerlendirenlerin çok şanslı oldukları söylenebilir.
Edirne’de Gezilecek Doğal Güzellikler ve Edirne’nin Meşhur Yemekleri
Yeni Edirne’den ayrılıp; Eski Edirne’ye doğru gittiğimizde 4. Mehmet Av Köşkünde kahvaltı yapmadan geçemeyiz. Tavşanlar ve tavuklar etrafta gezinip durmaktadır şehrin bu yerinde. İstanbullu olarak, bu sessizliğe ihtiyacımız vardır hepimizin. Kahvaltıda yediklerinden bazılarını, oradaki diğer canlılarla paylaşmak ne büyük zevktir.
Kahvaltıdan sonra, Arslanlı Bahçe’deki atlarla bir tur atmak, hafta içi seni yoran keşmekeşten bir nebze olsun seni alıkoyar. Sonra, etraftaki otlardan koparıp midillileri beslemek, doğayla irtibatını güçlendirerek mutlu eder insanı.
Daha sonra öğle kahveni yahut çayını sevdiklerinle Meriç kıyısında içmek, iç huzuru daha da pekiştirir. Lalezar’da nehrin kıyısında vaktini geçirmek kelimelerle anlatılamaz.
Akşama doğru acıkan karınların uğrak yeri Bahri Bey ve Kemal Usta olmalıdır. Orada, işkembe çorbası ve Edirne ciğeri; sakatat sevmeyenleri bile cezbetmektedir. Denemeye değer.
Huzurun şehri Edirne’de bir pazar gezintisi yapmak, herkesin yaşaması gereken tecrübe…

Edirne’ye Gidince Yapılacaklar
Mutlaka midillileri sevip at binin. Doğal güzellikleri seyrederken çayınızı ve kahvenizi yudumlayın. İlim yuvası Edirne’de okuyorsanız ya da çalışıyorsanız hafta sonunuzu geçirebileceğiniz mekanlarda boy gösterin. Safranlı irmik helvası bir deneyin. Bahri Bey’de işkembe çorbasını bir deneyin. Bisiklet ile Çarşı’ya gidip gelebilirsiniz. Tarihi abidevi camilerde iki rekat namaz kılabilirsiniz.
Edirne’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Yanınızda mutlaka bir ıslak mendil ve peçete bulundurmalısınız. Camilerin olduğu mekanlarda tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Restoranlara maskeli bir şekilde giriniz. Aynı zamanda maske ve koruyucu eldiven bulundurmalısınız. Sosyal mesafeye dikkat ediniz. Covid-19 yüzünden maske ve koruyucu eldivenleri asla çıkarmayınız. Mekanlara gittiğinizde mesafeyi korumak adına diğer yanınızdaki insanlardan uzak durunuz. Sağlığınızı korumak adına sosyal mesafeyi mutlaka ve mutlaka koruyunuz.
Edirne dünyanın en sakin ve güzel şehirlerinden biridir. Balkanlar’ın birinci kalesidir. Bu nedenle ziyarete açık ve bol seyahat edilen bir şehirdir. Bu nedenle Şehri gezerken yapmanız gereken ve seyahat ederken yapabileceğiniz söz konusu edilen etkinlikleri sıraladık. Edirne’nin güzel ilkimi sizi seyahate beklemektedir.
Edirne her zaman benim için özel oldu. Yüksek lisansımı yaptığım yerdi. Edirne’de yüksek lisansa başladığımda 22 yaşındaydım. Edirne’de 3 sene kaldım. İstanbul’a döndüğümde 25 yaşındaydım. 2013- 2016 yılları arasında Edirne’de kaldım. 5 senedir İstanbul’dayım. Yazarlık yaptım. Doğru olanı yaptığımı düşünüyorum. Şu anda 31 yaşındayım. 1990 doğumluyum. İyi ki Edirne’ye gitmişim. Edirne benim için dönüm noktası oldu. Doğru olanı yaptığımı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir