Söyleşiyi Yapan: Dilara Pınar ARIÇ

Yazarlığa nasıl başladınız?
Yazarlığa bu sabah başladım. Bu sorunuzu cevaplamaya çalışırken başladım. Ve hâlâ bu soruya profesyonel bir cevabım yok; usta değilim. Zaten yazarlık dediğimiz de hayat karşısında amatör olmaktır, varlıkla yüzleşirken şaşkın olmaktır yazmak.
Eğitiminiz ile ilgili nasıl bir süreç işlediniz?
Eğitimim hâlen devam ediyor. Gözlerimi açtığımda başlıyorum öğrenciliğe. Kapattığımda da rüyalarımla sürüyor. Göklerin öğrencisiyim. Yıldızlarla empati kurmaya çalışıyorum, ay’la ara sıra gizli buluşuruz. Güneşe gelince, ona gözlerim kamaşmadan bakmayı öğrenemedim. Hakikat dediğimiz güneşe benzer; ikisine de gözlerini kamaştırmadan bakmak imkânsız.
Evliliğin kitabı var mıdır?
Yakın ilişkilerde her daim acemiyiz, amatörüz. Kitapların hepsi araziyi gösteren haritaya benzer. Harita arazi hakkında fikir verir ama arazinin kendisi değildir. Araziyi araziye çıkınca tanırız. Sürprizlerine hazır olursak, canımız yanmaz. Ama arazinin harita gibi yağışsız, rüzgârsız, heyelansız olmasını beklersek, sabrımız tükenir. Öğrenemeyiz.
Evlilik hakkında ne söyleyebilirsiniz?
Evlilik, aşkı oldurur. Evliliğin aşkı öldürdüğünü söyleyenlere katılmıyorum. Evliler-ve evli olmayanlar da- aşkı öldürebilir ama evlilik aşkı öldürmez.
Aşk ile edebiyat arasında nasıl bir bağ vardır?
Aşk, edebiyatın k/özüdür. Ayrılıkların arasında büyür aşk. Hasretlerin başucunda bekler. Şiirler, şarkılar, türküler işte, aşkın büyüdüğü ayrılık aralarındadır. Romanlar, filmler, hayaller, kurgular hasretin yatağından doğar.
Türk edebiyatı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Edebiyatın Türk’ü Alman’ı Rus’u vs. olmaz diye düşünüyorum. Bir insan ne kadar saf insansa, o kadar edebiyata yakındır, o kadar insan özünün akışını duyar, o kadar varoluşun nabzını alır.
Edebiyatımızda iyilik kavramı nasıl işleniyor?
Bilmiyorum. Sorunuz, çalışmadığım yerden geldi.
İyi insan olmak için ne yapmalıyız?
İyi insan olmak mümkün değildir; bunun için hiç hatasız ve zaafsız olmak gerekir. Ancak “yeterince iyi insan” olmak mümkündür. İyi insan, hatasız, günahsız, ayıpsız, kusursuz insan değildir; iyi insan, hatasını hata kabul eden, günahını günah bilen, ayıbını ayıp gören, kusurunu itiraf eden insandır.
Yazarlığın okulu var mıdır?
Vardır. Hayat yazarlığın okuludur. Ancak bu okulda sınavlar önce yapılır, ders sonra anlatılır.
Yazar olmak isteyenlere tavsiyeniz nedir?
Yaşar olmadan yazar olunmaz. Kendi yüzlerindeki biricikliği görsünler. Varlıklarının başta kendilerini eşsiz bir sürpriz olduğunu fark etsin. Hiçbir şeye alışmasınlar. Çocuklar gibi her şeye hayran olsunlar; çok küçük şeylerle sevinebilsinler.